İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Artikülasyon
  3. ‘R’ Sesi Nasıl Doğru Çıkarılır ?

‘R’ Sesi Nasıl Doğru Çıkarılır ?


‘R’ Sesi Nasıl Doğru Çıkarılır ?

‘R’ sesi bir gırtlak sesidir. Ses çıkarıldığında gırtlakta titreşim meydana gelir. ‘Z’ sesi telaffuz edilirken dilin ucu biraz geri itilir ve sivrileştirilirse ‘R’ sesi meydana gelir. Çocuklar için telaffuzu en güç bir sestir. Çıkarılışında dudaklar hafifçe açık olup dil geriye doğru çekilir. Azıcık yukarı doğru kabarır. Dil ucu veya noktası yukarı üst diş etlerine kaldırılır ve hafif dönüktür. Dil ucunun gerisi hafif çukurlaşır.

‘R’ Sesini destekleyen etkinlikler:

Toplam zaman: 25 dakika

Normal ılık su ile gargara yaptırmak(gırtlak ‘r’ si çıkar)

Dil jimnastikleri yapılır. Örneğin, alt ve üst dudak çevresinde dili gezdirme. İçten yanağa bası yapma şeklinde olabilir.

Dil ile alt ve üst dişler arkadan öne doğru sayılır.

Dil ucunun dudakların üzerinde dolaşması.

Arka arkaya ‘ke, ke, de, de, da, da, le, le, la, la’ heceleri tekrarlattırılarak hemen arkasından ‘re’ ‘ra’ hecesine geçilir.

‘z’ ünsüzünden başlayarak ‘r’ ünsüzüne geçiniz. Çocuğa ağır ağır ‘z’ ünsüzünü söyletiniz, sonra dişleri birbirinden 2-3 cm ayrılacak kadar aşağı indiriniz.

Supply:

  • Nasıl yapılıra geçmeden önce önce ev ortamında çocuğunuzla birlikte yapabileceğiniz ısınma hareketlerini aşağıda sıralandığı gibi uygulayınız.

Tools:

  • Bu çalışmayı sürdürmek için mutlaka gereklidir tarzında bir materyal bulunmamaktadır. Ev ortamında bulunan materyalleri kullanabilirsiniz.

DİKKAT BU ÇALIŞMALARI UYGULAYARAK %100 GERİ DÖNÜK SAĞLAYAMAZSINIZ. ÇOCUĞUNUZDA ‘R’ SESİ BOZUKLUĞU VARSA BİR UZMANDAN DESTEK ALMANIZ GEREKİR.

Yorum Yap
Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Odyolog, Floortime Terapisti Hakan Akyol. Burada websitemde normal ve anormal gelişim gösteren 0-6 yaş çocukların işitme, dil ve konuşma gelişimleri hakkında içerikler paylaşıyorum bana akyolhakan50@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap