İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Artikülasyon
  3. ‘O’ Sesi Nasıl Çıkarılır?

‘O’ Sesi Nasıl Çıkarılır?


‘O’ Sesi Nasıl Çıkarılır?

Ö-O Sesi nasıl çıkarılır

Dilin ucu geriye çekik, gerisi yuvarlak, damağa doğru hafif kalkık, ağız çok açık değil, dil kasları gergin, dudaklar yuvarlaktır. Görünebilir özelliği dudakların yuvarlak oluşudur.

‘Ö’ Sesi Nasıl Çıkarılır?

Little girl learning to count

Dil, alt dişlerin arkasında, dudaklar büzülmüş ve yuvarlaktır. Sesin görünebilir özelliği dudakların yuvarlak oluşudur. ‘ü’ de olduğu gibi fazla büzülmemiştir.

I‘ Sesi Nasıl Çıkarılır?

Therapist doing notes

Dilin ucu alt dişlere değmektedir. Dilin ortası, yumuşak damağın ortasına doğru kalkık, gevşektir. Dudaklar normal şekilde yayvandır. U çıkarılırken dudaklar açılırsa ‘ı’ elde edilir. Görünebilirliği, dudakların yarım açık şekilde olmasıdır.

İ‘ Sesi Nasıl Çıkarılır?

Play therapy for autism disorder

Ağız ve dil kasları gergindir. Dilin ucu alt dişlerin gerisinde, dil önü sırt damağa yapıştırılmış, dudaklar yayvan ve dişler birbirine çok yakındır. El, yanak ve hançereyi kapsayacak şekilde tutulursa hançere ve yanak kaslarının titreşimi hissettirilir.

Yorum Yap
Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Odyolog, Floortime Terapisti Hakan Akyol. Burada websitemde normal ve anormal gelişim gösteren 0-6 yaş çocukların işitme, dil ve konuşma gelişimleri hakkında içerikler paylaşıyorum bana akyolhakan50@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap