İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Dil ve Konuşma Materyalleri
  3. 2-6 Yaş İstek Bildiren Cümle Kurma
Trendlerdeki Yazı

2-6 Yaş İstek Bildiren Cümle Kurma


Merhaba değerli ziyaretçi ben hakan, odyolog hakan akyol. 0-6 normal ve anormal gelişim gösteren çocukların dil gelişimleri hakkında içerikler oluşturuyorum, bugün dil ve konuşma ücretsiz materyal serimizin ikinci içeriğini sizinle paylaşıyorum, birincisi Geçikmiş Dil Materyali: Evet-Hayır Demek. Materyalimizin adı İstek Bildiren Cümle Kurma. Peki neden bu materyal? Çünkü dil ve konuşma geriliği(ya da gelişimsel dil bozukluğu) olan çocuklarda bu cümle yapısının kurulması oldukça zordur çocuklar genelde sadece nesne ismini söyler, anne elma ver demek yerine sadece elma derler. Bu sorundan muzdarip çocuklar bu yapıyı sonradan öğrenir, öğreninceye kadar sosyal yaşam içinde kendilerini ifade etmekte güçlük çekerler. Bu süreci hızlandırmak için bu materyali kullanabilirsiniz.

İstek Bildiren Cümle Kurma Ön Hazırlık

Bu çalışmaya başladan önce çocuğun halihazırdaki sözcük haznesini bilmeniz gerekiyor. Bu konuda aileden destek alabilirsiniz. Anneye ev ortamında söylediği sözcükleri bir defterde toplamasını daha sonra size getirmesini isteyin. Bu bizim için için çok önemli çünkü çocuğa hiç bilmediği bir nesneyi öğretmektese haznesinde olan nesneyi cümleye dökmek daha kolaydır.

İstek Bildiren Cümle Kurma Örnek

İstek Bildiren Cümle Kurma çalışmamıza başlamadan önce ne yapmamız gerektiğini yukarıda belirttim. Bu yaptığınızı varsayıyorum.

Haznemizde olan kelime: Elma

Bunu cümleye dökmek için aşağıdaki ”fotoğraf yerleştirin” kısmına çocuğun ebeveynlerinden birinin fotoğrafını koyuyoruz ardından sırasıyla cümle kuruyoruz.

Örnek cümleler:
Anne elma ver.
Anne armut ver.
Anne üzüm ver….

Böyle günlük olarak tekraryapabilirsiniz. Çocuk kalıbı öğrendikten sonra istek bildiren cümle kurmak çok kolay olacaktır. Artık gerçek nesneleri ortaya koyup, çalışmaları sürdürebilirsiniz.

İyi çalışmalar 😇

Çocuklara İstek Bildiren Cümle indir, İstek Bildiren Cümle Kurma örnekler
Çocuklara İstek Bildiren Cümle çalışmasını indirmek için sağ tıklayıp resmi kaydet diyin ardından yazıcıdan çıktı alıp kullanabilirsiniz.
Yorum Yap
Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Odyolog, Floortime Terapisti Hakan Akyol. Burada websitemde normal ve anormal gelişim gösteren 0-6 yaş çocukların işitme, dil ve konuşma gelişimleri hakkında içerikler paylaşıyorum bana akyolhakan50@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Yorumlar (5)

  1. 5 ay önce

    Öncelikle materyal için teşekkür ediyorum. Öğrencilerimde kullanacağım. Genel olarak a4 e bağlı kalmamak gerekiyor çocuk istek bildiren cümle kurmaya başladığı zaman direkt olarak gerçek nesneler ile ilerlemek daha iyi olacaktır.

  2. 5 ay önce

    Bunun farklı bir versiyonunu kullanıyorum bende, bu daha mantıklı geldi şuan. Hemen kullanmaya başlayacağım teşekkür ediyorum🤗

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir