1. Ana Sayfa
  2. İşitsel Rehabilitasyon

İşitsel Rehabilitasyon Materyalleri 2021


0

Giriş

Merhaba değerli okurlar bugün sizlere işitsel rehabilitasyyon sürecini ilerletirken kullanabileceğiniz bazı materyallerden yani işitsel rehabilitasyon materyallerinden bahsedeceğim. Öncelikle şahsi düşüncemi belirtmem gerekirse işitsel rehabilitasyon için sabit ya da standart bir materyal bulunmamaktadır. Sizin etrafınızdaki her şeyi materyale dönüştürmeniz her fırsatı değerlendirmeniz gerekmektedir. Bazende materyalin bedeninizden herhangi bir parça olması gerekebilir.

Özetçe İşitsel Rehabilitasyon

Her şeyden önce size işitsel rehabilitasyondan özetçe bahsetmek istiyorum. İşitsel Rehabilitasyon işitme kayıplı çocuğun var olan işitmesini, en iyi şekilde kullanabilir duruma gelmesinin sağlanması amacıyla düzenlenen etkinlikleri içeren eğitim programıdır. İşitme kaybına göre işitme cihazından maksimum fayda sağlamayı, kişilerin iletişimini kolaylaştırmayı hedefler. Hepimiz biliyoruz ki işitme, bilişsel bir süreçtir. Sesin fiziksel olarak bilgiye kazandırılmasını takiben zihinsel süreçlere dönüşebilmesi ancak yönetimli ve disiplinli bir işitsel rehabilitasyonla mümkündür.

İşitme kayıplı bir çocuk yaprakları yeni yeşermiş daha yeni tomurcuklanmış bir fidana benzer. Nasıl ki fidanın bakımı iyi yapılırsa gübresi ve suyu zamanında gerektiği kadar verilirse bu fidan rüzgara ve zorluklara göğüs gererek büyür gelişir ve kocaman bir çınara dönüşür. Bu fidanın kocaman bir çınara dönüşmesinde yani işitme kayıplı bir çocuğun doğumundan yetişkin bir birey olarak hayata kazandırılmasına kadar yer alan herkes gerek aile, gerek kulak burun boğaz hekimi, gerek odyolog, gerek eğitimci hepsi bir bütün halinde multidisipliner çalışarak çocuğa gereken desteği vermeli ve yeni yeşeren bu fidana elinden geldiğince su dökmelidir.

Bu süreçte ailelere düşen görev herkesten fazladır. Çünkü eğitimci, çocukla haftada birkaç kez ilgilenebilirken aile her zaman çocukla birliktedir. Aileler fidana her gün su dökme fırsatına sahipken diğerleri maalesef ki bu kadar şanslı olamamaktadır. Bu noktada aileler bilinçlendirilmeli ve en iyi eğitimcilerin kendileri olduğu vurgulanmalıdır.

İşitsel Rehabilitasyon Materyalleri

 İşitsel Rehabilitasyon Materyalleri: Ses Kartları
İşitsel Rehabilitasyon Materyalleri: Ses Kartları

Ses kartları: Ses kartları seti, yansıma ve ünlem seslerini ifade eden görsellerden oluşmaktadır. Amacımız çocuğun Türkçedeki fonemleri fark etmesi, tanıması ve ayırt etmesidir. Söz konusu seslerin taklidi ile işitsel algıda seslerin fark edilmesi ve algılanmasını sağlamak, konuşma sırasında seslerin doğru üretilmesini için önem taşır. Yansıma sesleri insanların, hayvanların, makinelerin çıkardığı seslere yansıma sesler, bu seslerden türetilen sözcüklere de yansıma sözcükler denir. Bir başka ifadeyle, yansıma sesleri doğadaki varlıkların verdiği sesleri yansıtan, onunla özdeşleştiren seslerdir. Yansıma sözcükleri tek başına anlam ifade etmez; ancak ifadelerde kullanıldığında veya görselle bağdaştırıldığında anlam kazanır.

Konuşmalarda daha çok ikileme biçiminde kullanılarak güçlü bir anlam kazandırılır. Gerek edebiyatta, gerekse günlük konuşmalarda kullanılır; özellikle küçük çocukların konuşmalarında daha yoğun olarak görülür. Ebeveynler ve bebek bakıcıları güdüsel olarak bebeklerle ilk konuşmalarında yansıma seslerine sıkça başvururlar; örneğin sıcak ver tehlikeleri olguları ifade etmek için “cıs” sözcüğünün kullanılması. Bebeklerin yansıma sözcüklerini, normal konuşma sözcüklerinden daha erken öğrendikleri ve bu sesleri daha kolay çıkarttıkları gözlemlenebilir. Birçok anne bebeğini “e e e” sesleri eşliğinde uyutur. Bir süre sonra bebeğin bu sesleri kendisi çıkartarak uykuya geçtiği görülür. Bir süre sonra bu durum bir seremoniye dönüşür ve bebek bu sesleri çıkarmadan uykuya geçmez.

ksilefon

Ksilofon: Sesler arasında farkındalığı arttırmak için ksilofon işitsel rehabilitasyon için vazgeçilmez bir materyaldir. Çocuğun biliş seviyesine bağlı olarak sizlerde çalabilir ya da çocuğun eline verip onun sesler üretmesini ve sesler arasındaki farkı anlamasını sağlayabiliriz.

format webp

Çıngırak: Yine ksilofon mantığında olup çocuğun sesleri keşfetmesini sağlamaktadır.

davul Isitsel Rehabilitasyon Materyalleri

Davul: tek ve çift sesler arasındaki işitsel farkı anlamak için kullanılabilecek en temel işitsel rehabilitasyon materyallerinden birisi diyebiliriz. Örnek vermek gerekirse; bir örtü altında ya da çocuğun sırtı dönükken davula vurmuş olduğumuz sayıyı tahmin etmesini bekleyebiliriz. Tabii çocuğun yaşı ve biliş seviyesi başta olmak üzere birçok şeye bağlı.

DAHA FAZLA MATERYALE ULAŞMAK İÇİN BURADAKİ LİSTEYE BAKABİLİRSİNİZ.

Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hakan. Websitemde tipik ve atipik gelişim gösteren 0-6 yaş çocukların işitme, dil ve konuşma gelişimleri hakkında içerikler paylaşıyorum bana akyolhakan50@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap