1. Ana Sayfa
  2. Dil Gelişimi
Trendlerdeki Yazı

Fonolojik İşlemleme Becerisi


0

Fonoloji Bilimi

Fonoloji bilimi seslerin gruplandırılması, depolanması ve düzenlenmesiyle ilgilenir. Konuşma gelişimi için ilk basamak olan ses bilgisel gelişim sadece motor becerileri değil bilişsel becerileri de kapsar.

Fonolojik İşlemleme Becerisi

Konuşmada bulunan fonolojik kodun kullanılması için öncelikle kodların farkında olmak ve kodları işlemleyebilmek gerekir. Fonolojik işlemleme becerisi, konuşma ve yazı dilinin öğrenilmesi, anlaşılması ve üretilmesi için ses bilgisel bilginin kullanılmasıdır. Fonolojik işlemleme temelde fonemlerin manipülasyonunu, sesbirimleri tanımayı, bölümlere ayırmayı ve harmanlamayı içerir.

Dildeki Sesleri Algılama

Dildeki seslerin algılanması, depolanan seslerin geri getirilmesi ve seslerin manipüle edilebilmesini sağlayan 3 fonolojik işlemleme yeteneği tanımlanmıştır:

  1. Fonolojik bellek, ses temelli bir kod sisteminin depolanmasıyla ilgilidir.
  2. Fonolojik erişim, fonolojik kodların depo alanından geri çağırılmasıyla ilgilenir.
  3. Fonolojik farkındalık ise sözlü dil yapısına karşı duyarlılığı ifade eder. Bu yeteneklerin her biri diğeriyle yakından ilişkilidir.
Bu yazıya tepkiniz ne oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Merhaba ben Hakan. Websitemde tipik ve atipik gelişim gösteren 0-6 yaş çocukların işitme, dil ve konuşma gelişimleri hakkında içerikler paylaşıyorum bana akyolhakan50@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap