1. Ana Sayfa
  2. Dil Gelişimi
  3. Erkek çocukları geç konuşur. Doğru mu?
Trendlerdeki Yazı

Erkek çocukları geç konuşur. Doğru mu?


Öncelikle Şuna Cevap Verelim Konuşma Nedir?

Konuşma insanı diğer canlılardan farklı kılan, anlık nitelikli iletişimin sağlanması amacı ile sürdürülen bir aktivitedir. İletişim kavramında çok önemli bir yere sahip olan konuşma; psikolojik, sosyolojik ve fizyolojik özellikleri ile her insanda değişiklik gösterebilmektedir.

Erkek ve kız çocukları arasındaki ifade edici dil yaşı sanıldığı gibi 1 yıl ya da daha fazla değildir. Bu süre 3-4 ay olarak değişmektedir. Daha fazlası gecikmiş dil ve konuşmayı işaret etmektedir.
Erkek ve kız çocukları arasındaki ifade edici dil yaşı sanıldığı gibi 1 yıl ya da daha fazla değildir. Bu süre 3-4 ay olarak değişmektedir. Daha fazlası gecikmiş dil ve konuşmayı işaret etmektedir.

Peki Geçikmiş Dil ve Konuşma Nedir?

Geçikmiş dil ve konuşma en basit tanımıyla çocuğun dil / konuşma becerilerinin yaşından beklenenden geride olmasıdır. Çocuk sesleri üretebilecek fiziksel beceriye sahipken yeterli dilbilgisine sahip olmayabilir ya da dilbilgisel anlamda gelişimi yaşına uygun olmasına rağmen konuşma seslerini üretemiyor olabilir. Bu durumlar tek başına yada bir arada gözlenebilir.

Çocuğum hala konuşmuyor / konuşması anlaşılmıyor. Ne Yapmalıyım? Bir şeylerin ters gittiğini hissettiğinizde çocuğunuzun dil ve konuşma becerilerini değerlendirmesi amacıyla uzmana başvurmanız gerekir. Söz konusu olan bir gecikme mi yoksa bir dil konuşma bozukluğumu değerlendirilmesi yararlı olacaktır.

Kreşe Gönderin Konuşur(!)

4-5 Yaşına kadar bekleyin ya da kreşe gönderin konuşur dediler . Doğru mu? Hayır, yanlış. Değerlendirme ne kadar erken yapılırsa sorunun tespiti ve çözüm üretilmesi de o kadar kolay olur. Bu sebeple uzman takibinde olmadan kreşe göndermek çok riskli olup geri dönüşü olmayan yollara sokabilir.

Sorumuzun Cevabı Erkek Çocuklar Neden Geç Konuşur?

Öncelikle 1-2 yaş arasındaki bir erkek çocuk şunları yapabilmeli; Sorulduğunda vücudunun bazı bölümlerini göstermeli. “Topu yuvarla”, “Bebeği öp”, “Ayakkabın nerede?” gibi basit emirleri yerine getirmeli ve basit sorunları anlamalı. Basit hikayeleri, şarkıları ve tekerlemeleri dinlemeli. Bir kitaptan ne olduğunu sorarak resimler gösterdiğinizde bazı nesneleri doğru olarak işaret etmeli. Her ay daha fazla yeni kelime söylemeli. Örneğin 18 aylıkken 5- 20 kelimesi olmalı.“Kedi nerede?”, “Bu ne” gibi 1- 2 kelimelik bazı sorular sorabilmeli. 2 kelimeyi yan yana kullanabilmeli. Kelimelerin başında birçok farklı ses kullanabilmeli. bunları yapamıyorsa destek almanız gerekir.

Kız çocukları ve erkek çocukları arasındaki ifade edici dil yaşı farkı 2-3 aydab fazla değildir. Yani sanıldığı gibi biri 2 yaşında biri 3 yaşında konuşmaya başlamaz, eğer 2 yaşına gelip yukarıda sıralananlar gözlemleniyorsa gecikmiş dil ve konuşma söz konusudur. Acil olarak destek almanız gerekir.

Yorum Yap
Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Odyolog, Floortime Terapisti Hakan Akyol. Burada websitemde normal ve anormal gelişim gösteren 0-6 yaş çocukların işitme, dil ve konuşma gelişimleri hakkında içerikler paylaşıyorum bana akyolhakan50@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap