1. Ana Sayfa
  2. Dil Gelişimi
  3. 5 Adımda Çocukta Konuşmanın Gelişimi

5 Adımda Çocukta Konuşmanın Gelişimi


Çocukta konuşmanın gelişiminde duyum sistemi ve sinir sisteminin sağlamlık ve bütünlüğünün yanısıra, psikolojik yapı da rol oynar, ilk yaşam yıllarında endişe ve korku geçiren çocuğun konuşma sisteminde de aksamalar olur. Çocukta konuşmanın gelişimi çeşitli yönlerden ele alınmaktadır. Konuşma bozukluklarının daha rahat anlaşılması nedeni ile bu konuya fonksiyonel yönden yaklaşmak daha uygun olmaktadır. Fonksiyonel olarak 3 tip konuşma vardır:

6 Adımda Çocukta Konuşmanın Gelişimi
5 Adımda Çocukta Konuşmanın Gelişimi

İç Konuşma (Inner talking)

Kişinin kendi kendine/konuşması, yani iç/ten konuşmasıdır. Yaşamın ilk 8 ay boyunca bebek dıştan gelen uyarıları kaydeder. Bu kayıtlar organizma tarafından benimsendikten sonra İç Konuşma gelişmeğe başlar. Ve yaklaşık olarak 8-10 aylık iken yeterli bir seviyeye gelir.

Alıcı Konuşma (receptive talking)

Diğerlerinin konuşmasının anlaşılmasıdır. Bebek 10 aylıktan sonra, işittiği konuşmaları anlamağa başlar. Böylece yaklaşık 14 aylık iken Alıcı Konuşma gelişmektedir.

İfade Konuşması

Başkalarının anlayacağı şekilde konuşmadır. İfade Konuşması, Alıcı Konuşma belirgin bir düzeye geldikten sonra oluşur. Çocuk genellikle 14 aylık iken ilk sözcükleri net olarak söylemeye başlar ki, böylece İfade Konuşmasına başlıyor demektir. Çocuk yaklaşık olarak 6 yaşma geldiğinde bu 3 konuşma hali de olgunlaşmış sayılır. Kısaca çocuk dil yönünden gelişimini yeterli Ölçüde tamamlamıştır. Sadece yıllar geçtikçe kelime hazinesi artacak ve grameri zenginleşecektir.

Alıcı Konuşma Mekanizması

Algılanan ifadenin anlaşılması, konuşandan gelen konuşmanın kodunun açılması.

İfade Konuşmasının Mekanizması

Sözcüklerle kodlanan plânlı bir ifadedir. Bu da İç Konuşmanın yardımı ile olur.

Yorum Yap
Bu yazıya tepkiniz ne oldu?

Yazar Hakkında

Merhaba ben Odyolog, Floortime Terapisti Hakan Akyol. Burada websitemde normal ve anormal gelişim gösteren 0-6 yaş çocukların işitme, dil ve konuşma gelişimleri hakkında içerikler paylaşıyorum bana akyolhakan50@gmail.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap